Deska serów przekąska na sylwestrową noc
Deska serów może być znakomitą przekąską na sylwestrową noc. Wymyślona
i spopularyzowana przez Francuzów deska serów to pomysł na zaskoczenie gości kompozycją pełną różnorodnych smaków. Niektórzy deskę serów traktują jako przystawkę, dla innych jest to doskonała przekąska na wszelkiego typu spotkaniach towarzyskich.
Sery możemy podawać w dużych porcjach, tak że goście sami odkrawają sobie porcje dla siebie lub od razu w mniejszych kawałkach. Układając sery w większych kawałkach warto zatroszczyć się o zestaw noży do serwowania serów Cornelia, który powinien znaleźć się na stole.
Desce serów towarzyszy zazwyczaj wino. Może to być białe wino, wina musujące i prosecco, które szczególnie lubią sery miękkie i łagodne.
Urozmaiceniem smaku, ale również atrakcyjnym dodatkiem są owoce (świeże i suszone) oraz bakalie. Do serów najlepiej pasują winogrona, suszone morele oraz żurawina, a także orzechy włoskie. Bardzo często podaje się również pieczywo – bagietkę albo krakersy.
Deski serów przed podaniem trzymamy w chłodnym miejscu, najlepiej pod ozdobnym szklanym kloszem lub w małej szklanej paterce na nóżce. To sprawia, że sery nie wysychają i nabierają oddechu.
Miłych wrażeń smakowych i ciekawych eksperymentów z deską serów podczas zabawy sylwestrowej!
Anna
zdjęcia: DesignByWomen, www.pineterst.com
Radosnych Świąt od DesignByWomen
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przesyłamy najserdeczniejsze życzenia. Niech te Święta będą niezapomnianym czasem spędzonym w radości, bez pośpiechu, trosk i zmartwień. Wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem życzymy samych pogodnych dni przynoszących tylko miłe niespodzianki. Niech nie opuszcza Was pomyślność i spełnią się najskrytsze marzenia.
Świąteczny stół na Boże Narodzenie
Świąteczny stół możesz udekorować na wiele sposobów. Czasami wystarczy naprawdę niewiele dodatków (szkło francuskie, obrus, serwetki, świece, gałązki), aby wigilia przebiegała w wyjątkowej i niezwykłej atmosferze. Na wigilijnym stole nie musi być wiele dodatków, aby wyglądał on odświętnie. Stół utrzymany w tonacji zimowej, wygląda niezwykle baśniowo. Osoby ceniące prostotę i naturalność z pewnością docenią dekoracje w stylu rustykalnym. Elegancki świąteczny stół może przybrać również kolor szary i srebrny. To idealny duet, który zachęci do siadania przy stole, a jednocześnie wprowadzi lekko tajemniczą, wieczorną atmosferę. Stonowane barwy, bogate w swoim kolorystycznym minimalizmie, dodadzą świętom szyku i dobrego smaku. W tej aranżacji nie musisz wykorzystywać obrusu. Jeżeli stół jest zadbany wystarczą eleganckie serwetki, koniecznie w kolorze szarym lub białym z mereżką. Wybierając zastawę warto postawić na klasyczną biel lub ecru.
Boże Narodzenie to wyjątkowy czas. Wówczas chcemy, aby w naszym domu było czuć wyjątkowy świąteczny nastrój. Mile widziane są więc wszelkie dekoracje kojarzące się właśnie z Bożym Narodzeniem. Bardzo dobrze prezentują się również stroiki ze świeżych gałązek jodłowych. Jeśli jednak nie mamy wystarczająco dużo miejsca na stole, to możemy ustawić długie świece w świeczniku, a do szklanych bombonier wrzucić bombki. Takie połączenie z pewnością będzie się prezentować niezwykle efektownie.
W tej aranżacji z kolei, największą dekoracją stołu są tkaniny: elegancki obrus, lniane serwety krzesła przystrojone gałazką igliwia z bombkami i czerwoną kokardą. Dodaj do tego świąteczny akcent, jak na przykład wazon, klosz lub bombonierę wypełnioną bombkami a uzyskasz spektakularny efekt.
Pomysłów na aranżacje świątecznych stołów jest wiele, można udekorować je na wiele sposobów. I wcale nie trzeba mieć duszy artystycznej i zmysłu aranżacyjnego. Wystarczy odrobina inspiracji i stworzyć możecie piękną dekorację i niepowtarzalną atmosferę.
Wspaniale udekorowanych świątecznych stołów i miłej, rodzinnej atmosfery przy wigilijnym stole – bo to w sumie jest najważniejsze! Radosnych Świąt!
Anna
zdjęcia: DesignByWomen
Pierniczki – zawsze udane
Przygotowania do świąt w pełni, uwielbiam cały ten galimatias związany z czasem Bożego Narodzenia. Zapachy słodkie, smaki wytrawne, aromaty korzenne…
Czas przedświątecznej krzątaniny kojarzy mi się przede wszystkim właśnie z zapachem pienika i pomarańczy, nie wyobrażam sobie by na świątecznym stole mogło ich zabraknąć. A skoro już o tym mowa, to chciałabym się z Wami podzielić przepisem sprawdzonym na pierniczki, który zawsze i każdemu wychodzi przy minimum nakładów czasowych, co w okresie przedświątecznym jest bezcenne…
Przepis pochodzi od pani Agnieszki Kręglickiej i jest sprawdzony przez wiele osób, a przy tym niezwykle prosty, co gwarantuje, że nawet osobie początkującej z pewnością wyjdzie.
Składniki: 500 g mąki, 200 g płynnego miodu, można zastąpić go melasą, 2 łyżki przyprawy do pierników (mieszanka cynamonu, gałki, imbiru i kardamonu), 10 g sody, 200 g cukru pudru, 120 g masła, 1 całe jajko
Sposób przyrządzania:Mąkę wymieszać z sodą i miodem (jeśli miód jest skrystalizowany rozpuścić go na małym ogniu) lub melasą. dodać przyprawę do pierników, cukier puder, posiekane masło i jajo. Zagnieść ciasto, wyrabiając je na gładkie i jednolite. Podzielić na mniejsze kawałki i kolejno rozwałkowywać na cienkie placki, cały czas podsypując mąką. Wycinać ulubione kształty i układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zachować odstępy miedzy ciastkami, ponieważ rosną w trakcie pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 175-180 C około 10 minut, uważać aby nie zrumieniły się zbyt mocno. Lekko złote wyjąc, poczekać aż ostygną i stwardnieją. Zimne lukrować i zdobić. Można je pakować na prezenty do metalowych puszek Gingerbread. Smacznego!
Anna
zdjęcia: DesignByWomen
Bombka choinkowa klasyka świątecznej dekoracji
Jedną z najpopularniejszych ozdób choinkowych jest dziś bombka, zwana przez niektórych bańką. Dziś trudno sobie wyobrazić dekoracje świąteczne bez szklanych bombek zawieszonych na choince lub występujących w stroiku świątecznym.
Choć jest to ozdoba dosyć młoda, datowana na 1847 rok, kiedy po raz pierwszy wykonał je Hans Greiner
z Niemiec, szybko zdobyła popularność. Zresztą fabryka w Lausch istnieje do dziś i produkuje ręcznie dmuchane bombki eksportując je na cały świat.
Do Polski bombki dotarły w XIX wieku i były wykonane ze szkła dmuchanego przypominając swym kształtem orzechy, owoce lub cukierki. Produkcja bombek stała się na tyle opłacalna, że wzornictwo wzbogacono o kształty codziennego użytku.
Dziś kształtów, form i kolorów bombek jest całe mnóstwo, także pomysłów i inspiracji do ich wykorzystania w aranżacjach świątecznych niezliczone ilości. Niekoniecznie trzeba je wieszać na choince by zyskać szybki, a efektowny wygląd np. ułożone pod szklanym kloszem lub na podwójnej paterze będą ciekawą dekoracją. Bombki ułożone na tacy, czy też zawieszone na krześle, dołączone do prezentu albo zawieszone w postaci girlandy lub wianka na oknie lub drzwiach na pewno wprowadzą do naszego domu świąteczną atmosferę – czego Wam wszystkim życzę!
Anna
zdjęcia: DesignByWomen, pinterest
Wianek bożonarodzeniowy
Wianki bożonarodzeniowe stają się z roku na rok coraz popularniejszą ozdobą świąteczną. Chętnie dekorujemy nimi drzwi, okna oraz ściany naszych domów i mieszkań.
Wianek bożonarodzeniowy najprościej wykonać na gotowej podstawie ze słomy lub gęsto zwiniętych gałązek wiklinowych (do kupienia w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach), do których mocujemy rożne ozdoby: wstążki, dzwonki, szyszki, konika na biegunach, gałązki z owocami na przykład dzikiej róży, rajskie jabłuszka i orzechy.
W tworzeniu wianków bożonarodzeniowych ogranicza nas jedynie wyobraźnia,
a materiały i kombinacje detali mogą być tak dowolne, jak nasze gusta. Przygotowanie wianków świątecznych może być też znakomitą formą przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w rodzinnym lub koleżeńskim gronie. Wspólne wykonanie wieńców i ozdób świątecznych wprowadzi nas w magiczny czas oczekiwania świąt.
Wszystkim życzę powodzenia w tworzeniu własnych wianków bożonarodzeniowych! Poniżej kilka inspirujących zdjęć świątecznych wianków, które mam nadzieję, że zainspirują Was do ich wykonania.
Anna
zdjęcia: www.pinterest.com
Przygotowania do świąt w stylu skandynawskim
Niebawem święta, wszyscy powoli się do nich przygotowują. Mieszkańcy Skandynawii w prosty, surowy, ale zarazem bardzo funkcjonalny i ciepły sposób ozdabiają swoje domy na Święta Bożego Narodzenia. Biel, szarości, naturalny kolor drewna przełamane kolorem czerwonym, srebrnym oraz zielenią igliwia tworzy piękny świąteczny klimat. Świece, metalowe lampiony Scandi Home, dziergane narzuty czy sizalowe, naturalne chodniki na podłogach dodają ciepła i rustykalnego charakteru wnętrzom. Oto jeden z takich skandynawskich domów przyłapany w świątecznej dekoracji.
Anna
zdjęcia: tidningenlantliv.se
Kalendarz adwentowy z woreczków Christmas
Kalendarz adwentowy z roku na rok zyskuje na popularności. Prowadzony od pierwszego dnia grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia przygotowuje nas do świąt. Zwyczaj tworzenia kalendarzy pochodzi z Niemiec, gdzie w XIX wieku zaczęto wieszać wieńce adwentowe, w których zapalano kolejno 4 świece, symbolizujące upływ czterech tygodni adwentu.
Zwyczaj przygotowywania kalendarzy adwentowych bardzo spodobał się dzieciom, którym milej upływało oczekiwanie na nadchodzące święta. W bogatych rodzinach luterańskich zaczęto obdarowywać najmłodszych kartonowymi kalendarzami, gdzie w okienkach kryły się obrazki religijne.
Dziś kalendarze także umilają oczekiwanie na święta. Pomagają odliczać dzieciom czas i stanowią ciekawą ozdobę zanim w domu zamieszka choinka. Kalendarz adwentowy jest nie tylko interesującą słodką dekoracją z okienkami do jakiej przywykliśmy z czasów importowanych słodkości z NRD:), ale również może się stać niezwykle ciekawą ozdobą świąteczną, do której przygotowania Was szczególnie zachęcam:)
Wykonany ręcznie kalendarz adwentowy można zrobić samodzielnie, z dziećmi, z przyjaciółmi w ramach wyczarowywania bożonarodzeniowej atmosfery. Można go zrobić z zawieszek renifera Rudolf i ponumerowanych kopert, upiętych kalmerkami do suszenia bielizny. W takich kalendarzach, oprócz słodkości, najczęściej znajdziemy karteczki z przedświątecznymi zabawami bądź zadaniami na dany dzień: „kleimy łańcuchy na choinkę”, „pieczemy pierniki”, „piszemy list do świętego Mikołaja”.Kolejną propozycją adwentowego kalendarza jest kompozycja z ponumerowanych białych woreczków bawełnianych Christmas, do których można włożyć orzechy, słodkości lub życzenia świąteczne.
Pomysłów, aranżacji i kształtów kalendarzy adwentowych może być tyle, ile podpowiada nam wyobraźnia, jednak najważniejsze jest w tym radosne przygotowanie i oczekiwanie Świąt Bożego Narodzenia.
Anna
zdjęcia: DesignByWomen, desdemventana