Kruche ciasto z rabarbarem

Pamiętam, jak będąc dzieckiem, przynosiłam z ogrodu rabarbar, wkładałam go do cukru i jadłam, chociaż był bardzo kwaśny. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Mimo, że lubię rabarbar tak jak kiedyś, to jednak wykorzystuję go przede wszystkim do pieczenia ciasta. Położony na kruchym spodzie i przykryty kruszonką smakuje wyśmienicie. Nic tak nie przypomina mi początku lata, jak to ciasto.

Długo szukałam sposobu na idealne, kruche ciasto. Znalazłam go na kwestiasmaku.com

Obie mąki przesiewam na stolnicę. Dodaję cukier i pokrojone w kostkę masło. Następnie, szerokim nożem, siekam wszystkie składniki na małe kawałki. Kiedy ciasto zaczyna przypominać kruszonkę, dodaję do niego jajko i żółtko. Szybko zagniatam całość i formuję dwie kule. Jedna powinna być odrobinę mniejsza bo będzie przeznaczona na kruszonkę. Z drugiej upieczony będzie spód. Oba kawałki wkładam na godzinę do lodówki.

W międzyczasie przygotowuję rabarbar. Kroję go na centymetrowe kawałki, wkładam do miski i dodaję miód, cukier oraz cukier wanilinowy. Całość mieszam i odstawiam w chłodne miejsce. Owoce puszczą sok więc należy pamiętać, aby przed wyłożeniem ich na ciasto, dobrze je odcedzić.

Włączam piekarnik i nastawiam temperaturę na 180 st. C. Przygotowuję blachę wkładając do niej papier do pieczenia, albo tradycyjnie smarując masłem i posypując bułką tartą. Wyjmuję większą kulę ciasta z lodówki i posypując stolnicę mąką, delikatnie je rozwałkowuję. Dobrze, jeśli uda się rozwałkować kawałek, który idealnie pokryje spód blachy. Jeśli tak się nie stanie to też nie będzie problemu. Po prostu trzeba będzie resztę spodu dokleić z ciasta, które zostało. Na wysokość ok 2 cm wyklejam również boki blachy. Tak przygotowane ciasto nakłuwam gęsto widelcem i wkładam do piekarnika na 25 minut. Kiedy spód jest już podpieczony, wykładam na niego rabarbar i ścieram, na tarce o dużych oczkach, pozostałą część ciasta. Ktoś może mi zarzucić, że nie jest to prawdziwa kruszonka i całkowicie się z nim zgadzam, ale uwierzcie mi, że góra ciasta będzie tak krucha, że inaczej, jak kruszonką, tego nazwać nie mogę. Całość wstawiam do piekarnika i piekę 60 minut. Teraz jeszcze chwila aby ciasto wystygło.

Smacznego!                                                                                                                  Joanna

Składniki:

300 g mąki pszennej (tortowej), 200 g mąki ryżowej (może być ziemniaczana), 150 g cukru trzcinowego, 1 łyżeczka cynamonu, 270 g zimnego masła, 1 jajko, 1 żółtko

700 g rabarbaru, 3 łyżki płynnego miodu, 5 łyżek białego cukru, cukier wanilinowy

Czas pieczenia:

25 minut podpieczenie spodu, plus 60 minut pieczenie ciasta

Blaszka o wymiarach 20×30 cm

Dodaj komentarz